hobielemegiigneoyasi 173 Takipçi | 109 Takip

İğne oyası örümcek dağ ve kelebek örneği yapılışı (iyne oyası y

2009-10-03 09:32:00

 

Merhaba arkadaşlar sizlerin yoğun isteği üzere kelebekli örneğin yapılışını açıklıycam ,aslında daha sık olarak örnek açıklamaları yapmak istiyorum ama evhanımı ve birde 16 aylık bebeğim olduğu için vaktim olmuyor elimden geldiğikadar farklı örnek anlatımları da yapmaya çalışıcam inşallah
Önce örneği yapacağımız kumaş yada havlunun kenarını zürafa yapıyoruz örneğimizi züranın üzerine yapıcaz
Önce yaptığımız zürafanın üzerine birtane zürafa yapıyoruzSonra ters düğüm tekniğiyle yaptığımız zürafanın başına geçiyoruz.Buraya iki pırpır yapıyoruz.Pırpırı yaptıktan sonra hemen yan zürafaya düğüm yapıyoruz ,yana geçtiğimiz ipi biraz bombelibırakıyoruz çok fazla da diyil resimdeki gibi bırakıyoruz.


Bu geçtiğimiz zürafayada bir pırpır yapıyoruz.
Bu pırpırı yaptıktan sonrada yine yan zürafaya geçiyoruz ama busefer birtane atlıyoruz.

Pırpırların üzerlarıne düğümleyerek başa çıkıyoruz aradaki ipleri rahat bırakıyoruz alttaki pırpırların aralık mesafelerini bozmadan.

En başta ikitane diğerleri birertane olmak üzere pırpırlar yaparak aşşağı iniyoruz,yine arada birtane atlayarak yan zürafaya geçiyoruz
Bu gösterdiğim şekilleri ugulayarak yukarı çıkıp aşşağı inerek kaya istediğimiz boyuta gelinceyekadar yapıyoruz, yaptığınız kayanın güzel durmasının püf noktası ,pırpırlarınızn boyutları aynı olması ve özerine ip çıkarken pırpırların aralarının mesafelerini bozmamanız gerekir.
Örümcek kayanın bitmiş hali
Üçüncü pırpırın dibine ipimizi tutturup üçtane çok küçük pırpır yapıyoruz,ters düğüm tekniğiyle en baştaki pırpırın başına dönüyoruz burdada ipimizi rahat bırakıyoruz.
en başta yan pırpıra geçmeden aynı yere bayağı küçük pırpır yapıp yan tarafa doğru ikitane zürafa yapıyoruz ensonunada aynı pırpırın üzerine küçük pırpır yapıyoruz yan pırpırların küçük olması önemli ortadaki zürafalarla aynı boyutta olması gerek .
tekrar ters düğümle başa geliyoruz.
yine aynı işlemi yaparak sona geliyoruz otadaki  zürafalar artıyor.
beş sıra çıktıkmı bitiyor

örneğimizi çevirip önce enson yaptığımız pırpırın üzerine sonra orta zürafaya aonra enson pırpıra düğüm yapıyoruz ipimizi resimde gördüğümüz gibi ne çok fazla nede  az bırakıyoruz.
son olarakda üserini sıkı sıkı düğümlerle dolduruyoruz,kelebeğimizin bir kanadı oldu.


İkinci kanadını yapmak için ipimizi pırpırın ordasından tutturup yine üç pırpırla başlıyoruzyine aynı şekilde ters düğümle baştaki pırpıra dönüyoruz.
Dikkat ederseniz diğer kanadı kayanın yanından dışa doğru
bu kanadı dıştan başlayıp kayaya doğru giderek yaptım biraz karışık oldu ama
inşallah anlamışsınızdır
Bu kanadıda ilk kanad gibi yapıyoruz ortasındaki boşluğada iki uzun pırpır yapıp uçlarınada küçük üçlü pırpır yapıp bitiriyoruz. 

112960
0
0
Yorum Yaz