hobielemegiigneoyasi 173 Takipçi | 109 Takip

zürafa yapımı

2010-06-10 04:19:00

 Merhaba arkadaşlar şimdi sizlere resimler ve yazılı anlatımla elimden geldiği kadar açık bir şekilde iğne oyasının yapılışını nalatmaya çalışıcam .

İğne oyasını kolay ve güzel öğrenebilmeniz için söylediğim püfnoktalarına ve kullanacağımız araçlardaki parantez içerisinde belirttiğim ayrıntılara kesinlikle uymanız gerekmedidir aksi taktirde öğrenmekte çok zorlanırsınız .

Başında  * işareti bulunan yazı önemli püf noktasıdır.Öncelikle iğne oyasında kıllanacağımız araçlarımızı hazırlayalım.

1. İğne (biraz uzun, elde kolay kavrana bilecek boyutta avucunuzda ne kaybolacak nede bükük gelecek boyut ,dadelik kısmı uzunca ve sarı olanlar çok güzel oluyor  yada  iğne oyası için özel tasarlanmış iğne alabilirsiniz)


2.İp (ipimiz bolyester havlu kenarı ipi 50 numara klasik herzaman kullandıklarımızdan)

3.Kumaş
(alıştırmayı yapacağımız bez kesinlikle esnek yada tülbent ,tül parçası gibi ince hassas bez olmaması lazım.esnemeyen sağlam olması rahat ve daha kolay öğrenmeniz açısından iyidir.

4.makas (ince ağızlı nakış makası )Öğrenmeye başlayalım
 
1.AŞAMA

 Teknik:
Düğüm ve zürafa


Önce iğnemize ipimizi gçiriyoruz ilk öğrenirken ipin uzunluğu çok uzun olmamalı ,ipimizi rahat kullanabileceğiniz bir uzunlukta kesiyoruz.

İpin ucunu resimde gördüğümüz gibi kumaşın özerine koyup parmağımızla tututyoruz.

Sonra iğneyi ipin altından kumaşa batırıyoruz   (*)dikkat edin ip üstte  ve her batarkende ip iğnenin üstünde olması gerekir en önemli noktalardan bitenesi ipin iğnenin üstünde olması ,üstte olmazsa düğüm olmaz .


Daha sonra iğneye geçirilmiş ipin ikisinide tutarak (*)birbirinden ayırmadan kaydırmadan iğnenin altından dolayıp sağa doğru yatırıyoruz
Ve iğnenin uç kısmından tutup yavaşpa çekiyoruz


Bu şekle gelince tam çekip düğüm oluşuyor.Düğüm oluşunca ipi hiç bırakmadan (*)düğümü iyice sıkıyoruz

(*)İğne oyasının en önemli temeli düğümdür ve dahada önemlisi düğümlerinizin sıkı olması, gevşek düğümle yapılan bir oya kesinlikle güzel ve sert durmaz, iğne oyasının diğer özelliği ise sert olmasıdır sert ve diri bir elişimizin olmasını istiyorsak kesinlikle düğümlerimizi iyi sıkmalıyız ve düğümü sıkarken sıktığımız düğümü parmağımızla iyice tutmalıyız,alttaki resimdekigibi.
Eğer düğümümüzü tutmaz ve alttaki resimdeki gibi çekersek hem örneğimiz bozulur hemde yaptığımız kumaşımız yada tülbentimiz hasar görürü ,ayrılır.En doğru sıkma şekli bu şekildir.
Şimdi düğmümüzü  oluşturduk iğnemizi oluşturduğumuz düğümün az uzağına batırıyoruz.Ve yine aynı şekilde ipimizi iğnemizin üzerine koyuyoruz.İpimiz resimdekigibi havalı duruyor eğer iyice çekip yatırırsanız zürafanız bombeli durmaz kötü olur.Yine yukarda anlattığım gibi iki ipi birden tutup iğnenin altında dolyıp sağa doğru çekiyoruz

Evet ilk zürafamız oluştu .Bu şekilde aynı işlemi uydulayarak devame diyoruz uzaklık mesafesini diğer yaptığımızla aynı ayarlamaya çalışıyoruz ,çünkü uzaklık mesafeleride çok önemlidir ama olmuyor ayarlayamıyorum meseferi biri büyük biri küçük oluyor diyorsanız dert etmeyın zamanla eliniz yatınca daha kolay ayarlaya biliceksiniz.


Yaptığımız zürafalar bu şekilde bombeeli ve düğümleri sıkı oluncayakadar devamlı bu işleme çalışıyoruz .sıkılıp hemen diğer aşamaya geçerseniz öğrenmekte zorlanırsınız sölüyüm .Gülümsüyor

Birinci ve asıl iğne oyasının temeli olan düğüm aşaması bitti.

4615
0
0
Yorum Yaz